У Вашингтоні вшанували жертв геноциду кримськотатарського народу (фото)

81-ші роковини насильницької депортації кримських татар – Вашингтон

У Вашингтоні 19 травня відбулася церемонія на згадку про 81-ші роковини депортації кримських татар. Біля меморіалу жертвам комунізму учасники заходу поклали квіти та запалили свічки, вшанувавши пам'ять загиблих внаслідок репресій 1944 року. Серед учасників – дипломати, представники діаспор і правозахисники, повідомляє Кримськотатарський фонд США.

Колишній посол США в Україні Джон Гербст у своїй промові нагадав про масштаби трагедії та її наслідки:

«Те, як Сталін поводився з кримськотатарським народом, було тяжким злочином, і багато інституцій та фахівці називають це геноцидом. Але цей злочин продовжувався навіть після смерті Сталіна на початку 1950-х років».

Під час церемонії прозвучали гімни України, США та кримськотатарського народу, що стало символічним актом міжнародної солідарності.

Радник з політичних питань посольства України в США Катерина Смаглій прочитала вірш кримськотатарського поета Аблязіза Велієва у власному перекладі англійською та українською мовами.

Президент Фонду кримськотатарської діаспори США Зера Мустафаєва у своєму виступі наголосила:

«Історія кримськотатарського народу – це історія виживання, незважаючи на систематичні спроби знищення. У 1783 після першої анексії нашої держави 10 000 кримських татар були потоплені в Чорному морі. У 1917 році вперше було випробувано печі для спалення лідерів, офіцерів та активістів. У 1921-1923 роках штучний голод у Криму забрав життя 76 000 кримських татар. Але злочин 18 травня 1944 року перевершив усі попередні за масштабами: жертвами стали 423 100 осіб, з яких 46,2% померли у перші 18 місяців після початку репресій».

Your browser doesn’t support HTML5

Депортація кримських татар – геноцид. Чому це має визнати весь світ? (відео)

18 травня 1944 року радянський режим розпочав депортацію всього кримськотатарського народу з Криму до Центральної Азії. Протягом трьох днів близько 200 тисяч кримських татар було насильно вивезено у десятках залізничних вагонів.

Депортацію кримських татар 1944 року визнали актом геноциду кілька країн: Україна – у 2015 році, Литва та Латвія – у 2019, Канада – у 2022, Польща, Естонія, Чехія – у 2024 році.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокуватидоступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagramта ViberКрим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.